ارتباط با کربلاگ کربلاگ کربلاگ ، فرصتی برای تجمیع دل نوشته های کربلائیان در خصوص وقایع عاشورا - www.Karblog.ir
   السلام عليكَ يا ابا عَبداللهِ وَ علي الاَرواح الَّتي حَلت بفنآئِكَ عليكَ مِني سلامُ الله ابداً ما بَقيتُ وَ بقيَ الليلُ وَ النهارَوَ لاجعلهُ اللهُ اخرَ العهدِمني لزيارتكم السلامُ علي الحسين وعلي علي بن الحيسين و علي اولاد الحسين و علي اصحاب الحسين   
متن زیارت عاشورا
عاشورا ، راز خلقت
روز دهم ماه محرم ـ معروف به روز عاشورا ـ عظيم‏ترين روز سوگوارى و ماتم در فرهنگ اسلامی به شمار می‏رود. در دهمین روز ماه محرم الحرام سال 61 هجری قمری (مقارن با اکتبر سال 680 میلادی) بزرگ‏ترين فاجعه در حق اهل بیت پيامبر (ص) انجام ‏گرفت و امام حسين بن علی (ع) به همراه بیش از صد نفر از خاندان و یارانش به شکل دردناکی به شهادت رسیدند. امام حسين‏(ع) كه به دعوت اهل كوفه به سوی مردم این شهر شتافته بود تا با کمک آنان ظلم را ریشه‏کن کند، پيش از رسيدن به كوفه، با پیمان‏شکنی مردم این شهر، در "سرزمین كربلا" به محاصره‏ نيروهاى دشمن درآمد. امام و خاندان و اصحابش، چون حاضر نشدند ذلت تسليم و بيعت با حكومت غاصب وظالم يزيدى را بپذيرند، با لب تشنه و با رشادتى شگفت، تا آخرين نفر جنگيدند و به شهادت رسيدند. بازماندگان و بانوان آن حضرت(ع) نیز به اسارت نيروهاى ظلمت درآمدند.
تصویر تصادفی
کربلاگ
بازدید از کربلاگ
کل بازدیدکنندگان : 292149 نفر
بازدیدکنندگان آنلاین : 53 نفر
IP بازدیدکننده : 54.196.110.222
امروز دوشنبه 31 ارديبهشت 1397
Monday,21 2018

کربلاگ ، امام حسین (ع) ، اسلام ، کربلا ، حضرت عباس ، اهل بیت پیامبر ، مداحی ، نوحه ، شعر ، حسینیه 
کربلاگ از وبلاگ تا کربلای معلی همسفر امام حسین در عاشورا
  جملاتی‌ از اصحاب‌ عاشورایی‌ سید الشهداء (ع‌)
          تاریخ انتشار : 1389/11/4          تعداد مشاهده : 951 مرتبه

این‌ است‌ رسم‌ جهان‌: روز به‌ شب‌ می‌رسد و شب‌ به‌ روز. آه‌ از سرخی‌ شفقی‌ كه‌ روز را به‌ شب‌ می‌رساند!
آه‌ از شفقی‌ كه‌ روز را به‌ شب‌ می‌رساند و آه‌ از دهر آن‌ گاه‌ كه‌ بر مرادِ سِفلگان‌ می‌چرخد!
عجب‌ تمثیلی‌ است‌ این‌ كه‌ علی‌ (علیه السلام) مولود كعبه‌ است‌... یعنی‌ باطن‌ قبله‌ را در امام‌ پیدا كن‌! اما ظاهر گرایان‌ از كعبه‌ نیز تنها سنگ‌ هایش‌ را می‌پرستند. تمامیت‌ دین‌ به‌ امامت‌ است‌، اما امام‌ تنها مانده‌ تقدیر این‌ چنین‌ رفته‌ كه‌ شب‌ حاكمیت‌ ظلم‌ و فساد با شفق‌ عاشورا آغاز شود و سرخی‌ این‌ شفق‌، خون‌ فرزندان‌ رسول‌ خدا باشد.قافله‌ عشق‌ روی‌ به‌ راه‌ نهاد و این‌ راه‌، راهی‌ فراخور هر مهاجر در همه‌ تاریخ است‌. هجرت‌ مقدمه جهاد است‌ و مردان‌ حق‌ را هرگز سزاوار نیست‌ كه‌ سر و سامان‌ اختیار كنند و دل‌ به‌ حیات‌ دنیا خوش‌ دارند، آن‌ گاه‌ كه‌ حق‌ در زمین‌ مغفول‌ است‌ و جُهّال‌ و فُسّال‌ و قدّاره‌ بندها بر آن‌ حكومت‌ می‌رانند.... سرّ آنكه‌ جهاد فی‌ سبیل‌ الله با هجرت‌ آغاز می‌شود در كجاست‌؟ طبیعت‌ بشری‌ در جست‌ و جوی‌ راحت‌ و فراغت‌ است‌ و سامان‌ و قرار می‌طلبد.... آه‌ یاران‌! اگر در این‌ دنیای‌ وارونه‌، رسم‌ مردانگی‌ این‌ است‌ كه‌ سر بریده‌ مردان‌ را در تشت‌ طلا نهند و به‌ روسپیان‌ هدیه‌ كنند. بگذار این‌ چنین‌ باشد. این‌ دنیا و این‌ سر ما.خون‌ حسین‌ و اصحابش‌ كهكشانی‌ است‌ كه‌ بر آسمانِ دنیا راه‌ قبله‌ را می‌نمایاند. بگذار اصحاب‌ دنیا ندانند. كرمِ لجن‌ زار چگونه‌ بداند كه‌ بیرون‌ از دنیایی‌ كه‌ او تن‌ می‌پرورد، چیست‌؟ زمین‌ و آسمان‌ او همان‌ است‌، و اگر او را از آن‌ لجن‌ زار بیرون‌ كشند، می‌میرد.
... واقعة‌ عاشورا دروازه‌ای‌ از نور است‌ كه‌ آنان‌ را از ظلم‌ آباد یزیدیان‌ به‌ نور آباد عشق‌ رهنمون‌ می‌شود.
اگر نبود خون‌ حسین‌، خورشید سرد می‌شد و دیگر در آفاق جاودانه‌ شب‌ نشانی‌ از نور باقی‌ نمی‌ماند... حسین‌ چشمه خورشید است‌.
آماده‌ باشید كه‌ وقت‌ رفتن‌ است‌.عقل‌ می‌گوید بمان‌ و عشق‌ می‌گوید برو... و این‌ هر دو، عقل‌ و عشق‌ را، خداوند آفریده‌ است‌ تا وجود انسان‌ در حیرت‌ میان‌ عقل‌ و عشق‌ معنا شود.یاران‌! شتاب‌ كنید كه‌ زمین‌ نه‌ جای‌ ماندن‌، كه‌ گذرگاه‌ است‌. گذر از نفس‌ به‌ سوی‌ رضوان‌ حق‌. هیچ‌ شنیده‌ای‌ كه‌ كسی‌ در گذرگاه‌، رحل‌ اقامت‌ بیفكند؟ و مرگ‌ نیز در اینجا همان‌ همه‌ با تو نزدیك‌ است‌ كه‌ در كربلا، و كدام‌ انیسی‌ از مرگ‌ شایسته‌تر؟ كه‌ اگر دهر بخواهد با كسی‌ وفا كند و او را از مرگ‌ معاف‌ دارد، حسین‌ كه‌ از من‌ و تو شایسته‌تر است‌.
الرّحیل‌، الرّحیل‌! یاران‌ شتاب‌ كنید.
قافله عشق‌ در سفر تاریخ‌ است‌ و این‌ تفسیری‌ است‌ بر آنچه‌ فرموده‌اند: كُلُّ یَوْمٍ عاشورا و كُلُّ اَرْضٍ كربلا...
این‌ سخنی‌ است‌ كه‌ پشت‌ شیطان‌ را می‌لرزاند و یاران‌ حق‌ را به‌ فَیضان‌ دائم‌ رحمت‌ او امیدوار می‌سازد.
اصحاب‌ عشق‌ را رنجی‌ عظیم‌ در پیش‌ است‌. پای‌ بر مسلخ‌ عشق‌ نهادن‌، گردن‌ به‌ تیغ‌ جفا سپردن‌، با خونْ كویر تشنه‌ را سیراب‌ كردن‌ و دم‌ بر نیاوردن‌!
... حسین‌ است‌، سرسلسلة‌ عُشّاق، كه‌ عَلَم‌ جنگ‌ برداشته‌ است‌ تا خون‌ خویش‌ را همچون‌ كهكشانی‌ از نور بر آسمانِ دنیا بپاشد و راه‌ قبله‌ را به‌ قبله‌ جویان‌ بنمایاند. آنجا كه‌ قبله‌ نیز در سیطره حرامیان‌ خون‌ ریز است‌، عشاق را جز این‌ چاره‌ای‌ نیست‌.... كار عشق‌، یاران‌، لا جرم‌ كربلایی‌ است‌. پس‌ دیگر سخن‌ از فلان‌ و بهمان‌ مگو كه‌ عشاق حقیقی‌، تذكرة‌ الاولیاء را با خون‌ می‌نویسند، با خون‌.... ماندن‌ در صف‌ اصحاب‌ عاشورایی‌ امام‌ عشق‌ تنها با یقین‌ مطلق‌ ممكن‌ است‌و ای‌ دل‌! تو را نیز از این‌ سنت‌ لا یتغیر خلقت‌ گریزی‌ نیست‌. نپندار كه‌ تنها عاشوراییان‌ را بدان‌ بلا آزموده‌اند و لا غیر صحرای‌ بلا به‌ وسعت‌ همه تاریخ‌ است‌.
صحرای‌ بلا به‌ وسعت‌ تاریخ‌ است‌ و كار به‌ یك‌ یا لیتنی‌ كنت‌ معكم‌ ختم‌ نمی‌شود. اگر مرد میدان‌ صداقتی‌، نیك‌ در خویش‌ بنگر كه‌ تو را نیز با مرگ‌ اُنسی‌ هست‌ یا خیر! اگر هست‌ كه‌ هیچ‌، تو نیز از قبله‌ دارانِ دایره‌ طوافی‌، و اگر نه‌... دیگر به‌ جای‌ آنكه‌ با زبان‌ «زیارت‌ عاشورا» بخوانی‌، در خیل‌ اصحاب‌ آخر الزّمانی‌ حسین‌ (علیه السلام) با دل‌ به‌ زیارت‌ عاشورا برو.خوفْ فرزند شك‌ است‌ و شك‌ زاییده‌ شرك‌ و این‌ هر سه‌، خوف‌ و شك‌ و شرك‌، راهزنان‌ طریق‌ حقند. كه‌ اگر با مرگ‌ اُنس‌ نگیری‌، خوفْ راهِ تو را خواهد زد و امام‌ را در صحرای‌ بلا رها خواهی‌ كرد.
... ای‌ آرزومند، بیدار شو! دنیا صراط‌ آخرت‌ است‌، و اگر تو را چشم‌ بود می‌دیدی‌ قیامتت‌ را كه‌ در این‌ عرصه‌ بر پا شده‌ است‌! اگر اینجا با حسینی‌، آنجا نیز با حسینی‌ و اگر اینجا با یزید، نیك‌ بنگر، آنك‌ یزید است‌ كه‌ تو را به‌ سوی‌ جهنم‌ امامت‌ می‌كند.
هیچ‌ پرسیده‌ای‌ كه‌ عالم‌ شهادت‌ بر چه‌ شهادت‌ می‌دهد كه‌ نامی‌ این‌ چنین‌ بر او نهاده‌اند

شهید سید مرتضی‌ آوینی‌

منوی اصلی
زیارت آنلاین
جستجوی مطلب


عبارت :

      تبدیل زبان : ALT + SHIFT
حدیث روز
حضرت امام محمد باقر علیه السلام :
ما شیب شی ء بشی ء احسن من حلم بعلم
چیزی با چیزی نیامیخته است كه بهتر از حلم با علم باشد. .
(بحارالانوار ، دار احیاء التراث العربی ، ج 75 ، ص 172 )
لینک لوگوی کربلاگ
کربلاگ

مدیران محترم وب سایتها و وبلاگها در صورت تمایل می توانند جهت حمایت و لینک به کربلاگ از کد فوق استفاده نمایند که متقابلا کربلاگ نیز آنها را لینک خواهد نمود

صفحه اول | زندگینامه امام حسین | فلسفه و آثار قيام عاشورا | دایره المعارف جامع عاشورا | زیارت آنلاین اماکن متبرکه | زیارت عاشورا | مرکز آموزش علمی و کاربردی فرهنگ و هنر همدان


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای « کربلاگ » محفوظ می باشد.

Copyright © 2011, www.Karblog.ir ® All Rights Reserved.   Powered & Hosted by : WEB IRANI